Prp, cilt gençleştirme uygulamasında kullanılan açılımı Platelet Rich Plazma olan trombosit yönünden zenginleştirilmiş cilt tazeleme, yenileme tedavisidir. Kişinin kendi kanı alınarak özel işlemlerden geçirilerek, canlılık kazandırma ve gençleştirme sağlanır. Bu uygulamada kişinden alınan 5-10 cc’lik kanın özel tüplere konularak santrifüj işleminden geçirilerek, bileşenlere ayrıştırılması ile zengin plazma elde edilir. Elde edilen trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma kişiye tekrar kazandırılır.

Prp Cildi Yenileme Tedavisi

Kök hücre ile cildi gençleştirme uygulaması birçok tedavi alanında uygulanmaktadır. Yüz gençleştirme, saç mezoterapisi, gibi alanlarda etkili bir şekilde uygulanır. Kan pıhtılaşmasını sağlayan ve hasarlı dokuları yapılandıran bir tedavi işlemidir. Büyüme faktörü nedeni ile ciltte hasarlı dokularda yenilenme sağlar.

PrpPrp uygulamasında yaşlanma belirtileri olan cilt kırışıklıkları, çökükler, çizgilenmelerin giderilmesinde son derece başarılı bir uygulamadır. Yaşlılık belirtileri bu uygulama ile geçiktirilmesi için yapılabilir. Trombosit yönünden zenginleştirilmiş prp tedavisinde cilt tazeliği, canlılık ve parlaklığı sağlamak ama içi ile yapılmaktadır. Saç mezoterapi uygulamasında da kullanılan bu işlem ile saç derisinde ölü hücrelerin yeninden canlandırılması ile deri sağlığı kazandırmak amacı ile de uygulanmaktadır. Saçlı deri sağlığını kavuşması ile saçlarda canlılık parlaklık sağlar.

Plazma Yönünden Zenginleştirilmiş Cildi Gençleştirme

Platelet rich plazma uygulamasında ayrıca cilt hasarlı bölgelerinden eklem ağırları olan bölgelerde zerk edilmesi iyileştirme sağlamaktadır. Uygulama hasarlı dokunun yenilenmesini etkili bir şekilde sağlamaktadır. Kas dokunun oluşumu gibi tıpta birçok alanda etkili bir uygulamadır. Prp uygulamasına kısaca vücudumuzda büyüme onarma sağlaması amacı ile gerekli yerlere enjtekte edilmesi diyebiliriz. Platelet rich plazma uygulaması ile cilt gençleştirme ve yenileme alanının dışında birçok alanda kullanılan mucizevi bir tedavi yöntemi olarak bilinir.

Prp tedavisi 2-4 hafta aralıklar ile yapılır. Plazma yönünden zenginleştirilmiş cilt gençleştirme uygulaması 3-4 seans yapılması önerilir. Platelet rich plazma tedavisinin bitiminden sonra 6-10 ayda bir tekrar edilmesi önerilmektedir. Cilt yenileme etkisini uygulanan seanslar ile birlikte gösterir. Ayrıca saç tedavisinde yeni saçların oluşmasını da tetiklemektedir.

Prp tedavisiPrp tedavisinde kişinin alanına göre bir veya iki tüp kan alınır. Alınan bu kanlar santrifüj edilerek plateletlere ayrıştırılır. Ayrıştırma sonrasında elde edilen trombosit yönünden zengin plazma mezoterapi şeklinde enjekte edilir. Uygulamanın işlem süresi 15-30 dakika arasında kısa bir sürede gerçekleştirilir. İşlem sonrasında canlılık ve yenilenmenin etkisini bir kaç hafta sonra göstermeye başlar. Prp uygulaması kişinin kendi kanı kullanılarak yapılan işlemde lekelenmeler, kırışıklıklar ve hasarlı konuların iyileştirilmesinde başarılı bir uygulamadır.

Prp tedavisi hastane ortamında uzman doktor tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Uygulamada tek kullanımlık tüp ve enjektör kullanılmalıdır. Doğru bir tedavi uygulaması yapılması durumunda herhangi bir yan etkisi yoktur.