Kılcal damar, kan dolaşım sisteminde oluşan önemli bir sağlık sorunudur. Vücuttaki en küçük damarlar olarak da bilinir. Kılcal damarlar atardamarlar ve toplar damaları birleştiren bir kan damarlarıdır. Kan damarlarındaki sağlık sorunu estetik olarak da göze batan bir şekilde yüz ve bacaklar meydana gelmektedir. Bu durum ameliyatsız olarak giderilebilir. Kılcal damar tedavisi  ameliyatsız olarak giderilmesinde, Radyo frekanslı iğne ,Co2 fraksiyonel lazer, ve Q-Switched, ND-YAG lazer sistemleri kullanılmaktadır.

Kılcal Damar Tedavisi Nedir?

Kılcal damar çatlakları tedavisi Kılcal damarlardaki sorunların estetik bir sorun olmasından daha çok sağlık açısından da önemlidir. Kan hücreleri ile dolan kılcal damarlar oluşan bölgede yeterli kan dolaşımını yapamayarak cildin yenilenmesine de yavaşlatmaktadır. Bu durumda kılcal damar tedavisi ile hücre yenilenmesinin sağlanması ve estetik olarak kötü görünüme neden olan damarların giderilmesi için yapılmaktadır.

Kılcal damar Tedavisinden Kimler Yararlanır?

Kılcal damar ameliyatsız tedavileri gelişimini tamamlamış genel sağlık sorunu olmayan herkes uygulanabilmektedir. Muayene sonrasında, tedavinin yöntemine ve hastanın tedavi için uygun olup olmadığına doktor tarafından karar verilecektir. Hamileler ve emzirme döneminde olanlar, kalp pili, epilepsi hastaları, kalp pili kullananlar, herhangi bir tedavi sürecinde olanlar, ilaç tedavisi gören kişiler kılcal damar tedavilerinden yararlanamazlar.

Kılcal Damar Tedavi Lazer Tedavi Yöntemleri

CO2 Fraksiyonel lazer cildin alt tabakası ve üst tabakasına etki eden bir sistemdir. Hedef dokuya lazer ışınları gönderilirken, diğer dokulara etki göstermemektedir. Lazer ışınları ile buharlaştırılan dokuların ve etrafında olan sağlam dokular sayesinde iyileşme göstermektedir. Bu sayede iyileşme süreci kısaları ve kabuklanma az görülür. CO2 Fraksityonel lazer ışınları dokunda bulunan su molükülleri ile etkileşime geçer ve dokular ışınlar ile buharlaşır. Daha sonrasında ise kollajen yapıyı tetikleyerek, artmasına ve dokunun yenilenmesini sağlamaktadır.

Lazerle kılcal damar tedavisi Q-Switched kılcal damar tedavisinde kullanılan bir diğer tedavi yöntemidir. Ameliyatsız tedavi yöntemlerinden biri olan bu tedavi yönteminde lazer ışınlarının sorunlu doku ile buluşması ile tedavi başlar. Cilt yenilenmesini ve kollajen üretimini tetikleyen bu sistemde, yaşlılık, güneş ışınlarının oluşturduğu lekelenmelerde giderilmektedir. Bu uygulamada renk doku sorunlarının giderilmesi de yapılır.

Ameliyatsız kılcal damar tedavisi Nd Yag Lazer sistemi, bu sistem 1064 nanometre dalga boyuna sahip damar ve leke tedavilerinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Sorunlu doku üzerine uygulanan lazer ışını daha sonrasında ısı enerjisine dönüşerek işlem yapılan alanın küçülmesini ve yenilenmesini sağlar. Nd Yag Lazer uygulamasın sonrasında günlük işlerine hemen dönebilirsiniz. İşlem sonrasında kabuklanma ve kızarıklık olası bir durumdur. Bir kaç gün içerisinde iyileşme gösterir. İşlem yapılan bölgeyi uygulama sonrasında güneşten korumalısınız. Güneş kremleri tedavi sürecinde kullanılabilir.

Kılcal Damar Tedavisi Kaç Seans Yapılır?

Kılcal damar seans sayısı, kişiden kişiye göre damar yapısına göre değişmektedir. Uygulamanın süresi damar çatlamalarına, kalınlığına, damar yapısına göre değişmekle birlikte ortalama olarak 30 dakika ile bir saat arasında sürmektedir. Kılcal damar tedavisinde seans sayısı ortalama olarak 2-3 seans belirlenmektedir. Yüz bölgesinde bulunan kılcal damar tedavisinde ise bu sayı altıya çıkabilmektedir. Bu uygulamada sonuçlar ikinci seanstan sonra görülür. Lazer ile kılcal damar tedavisi hastane ortamında uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir.